Програмування з дитиною: 4 поради, як почати навчання

Програмування – це творча діяльність, якою може займатися будь-яка дитина. Швидше за все, Вашу дитину не зацікавить написання алгоритмів обробки великих обсягів даних, але їй точно захочеться створювати гри, програмувати музику, робити дизайн веб-сайтів або просто погратися з програмним кодом.

На ринку є багато книг з порадами для програмістів – початківців, але з свого досвіду ми знаємо, що Вам, як батькам, точно не потрібно бути супер-кваліфікованими в області IT-технологій або відмінно розбиратися в математиці. Насправді, діти часто вчаться програмувати швидше, ніж дорослі, тому що вони не знають, що процес написання програм – це «дуже важко».

Незалежно від того, чи є ви програмістом або у вас зовсім немає досвіду програмування, пропонуємо поради, які допоможуть вам і вашій дитині почати програмування:

1. З чого почати

Кілька порад про те, з чого почати, про найперші кроки, ми опублікували в запису: Як викладати дитяче програмування.

Для підлітків найбільш підходящою мовою програмування буде Python. Python – відмінний вибір першої мови програмування, оскільки вона має простий синтаксис (на відміну від таких мов, як Java або C #), вона генерує код, що читається (на відміну від Perl або JavaScript) і має велике і дружелюбне співтовариство програмістів.

4 совета как научить ребенка программированию

Якщо ваша дитина вже виросла, наприклад, з Scratch, Python – буде кращим для подальшого вивчення. До речі, Python добре поєднується з Minecraft. Ідеальне поєднання навчання програмуванню в середовищі, сприятливому для дітей.

2. Працюйте з вихідним кодом програми

Незважаючи на свою інтелектуальну репутацію, програмування – це практичний навик, який вимагає набагато більшого, ніж просто читання відповідної книги. Інтерактивна оболонка python заохочує експерименти, щоб дитина побачила і зрозуміла, що робить кожна інструкція.

Якщо ви хочете, щоб Ваша дитина навчилася програмувати – нехай пише код. Це буде більш ефективним і цікавим, ніж просто заучування сухих і безглуздих (на перший погляд) понять. Навіть після вивчення змінних, циклів і функцій пусте вікно редактора і спроба почати писати нову програму дуже лякає. Посидьте з дитиною і спробуйте написати рядки коду.

Якщо ви використовуєте онлайн-ресурси для навчання, шукайте вихідний код в невеликих іграх. Короткі програми для цієї мети підходять найкраще. Сторінка Scratch автоматично надає джерело всіх проектів на своєму веб-сайті. Попросіть вашого учня внести зміни в код і подивитися, як вони впливають на остаточну програму.

3. Вчіться на іграх.

Програмування відеоігор – відмінна відправна точка для багатьох молодих програмістів. Angry Birds, Minecraft, Flappy Bird та інші ігри є основними джерелами натхнення.

Важливо: попередьте свою дитину, що на початку свого шляху у неї не вийде створювати такі чудові програмні і графічні проекти. Багато ігор вимагають співпраці програмістів, художників і дизайнерів. Розробити просту гру набагато краще, ніж почати і ніколи не завершити величезний проект.

4 совета как научить ребенка программированию

4. Тримайте руки подалі від клавіатури і миші

Обмін знаннями – це чудово. Демонстрація того, що ви знаєте про програмування, чудово. Але програмування – це навик, який приходить через практику, тому нехай учень намагається писати код сам.

Уникайте брати в свої руки клавіатуру при роботі з дітьми навіть тимчасово. Якщо дитині потрібно клікнути по меню або кнопці, вкажіть пальцем в потрібне місце на екрані, але не натискайте на клавішу самостійно. Всякий раз, коли потрібно ввести код, будь ласка, попросіть дитину зробити це самому. Звичайно, буде швидше, якщо ви зробите це самостійно, але ваш учень потребує практики більше, ніж ви.

Якщо у вас немає достатніх навичок або ви обмежені в часі, але відчуваєте, що ваша дитина повинна вчитися програмуванню, скористайтеся послугами курсів програмування для дітей.