З якої мови програмування починати?

Багато людей у всьому світі переконані в перевазі наявності навичок програмування. Перш за все, робота з кодом тренує розум, що позитивно впливає на творчість і здатність мислити логічно. Однак на самому початку свого шляху майбутні програмісти стикаються з непростим рішенням: «Яку мову програмування мені вивчати першою?»

Мова програмування є набором коротких інструкцій і команд, реалізованих в зрозумілій для комп’ютера формі. Такі інструкції обробляються так званим компілятором, а потім виконуються комп’ютером. За допомогою мов програмування ви можете створювати програми, ігри, операційні системи, веб-сайти і т. п.

Яку мову програмування вибрати – це не найважливіше

На самому початку варто підкреслити, що вивчення програмування можна починати практично з будь-якої мови. Загальні принципи роботи з кодом в більшості популярних мов, таких як C ++, C # або JAVA дуже схожі. Освоєння одного з них дозволяє зрозуміти логіку програмування, так що вивчення наступного мови стає набагато простішим.

Проте, непогано почати вивчення з відносно простої мови. Одним з найбільш дружніх є об’єктно-орієнтована мова Ruby, синтаксис якої покликаний максимально спростити роботу з кодом. Крім того, хоча Ruby є відносно молодою мовою програмування, вона має дуже велику технічну підтримку у вигляді онлайн-підручників або дискусійних форумів.

Попит на ринку праці

Другий із критерієв, що часто використовується – яка мова програмування найбільш затребувана на ринку, тобто вибір мови, заснований на її потребі. Безсумнівно, що найважливіша мета програмування – збільшити ваші шанси на ринку праці. Все більше пропозицій про роботу з’являється для прикладних програмістів і системних програмістів.

Яка мова програмування найбільш затребувана на ринкі праці IT

Тому, вибираючи мову програмування, який вам варто вивчати, перш за все потрібно провести аналіз пропонованих вакансій. Для цього можна звернутися за порадою до знайомих програмістів, зробити аналіз пропозицій про роботу на сайтах або в газетах, або скористатися онлайн-інструментами, щоб оцінити тенденції ринку.

Що ми хочемо програмувати

Майже кожна мова програмування має якесь основне або переважне призначення. Залежно від того, в якому напрямку ви хочете працювати, правильний вибір мови може поліпшити мотивацію до навчання і полегшить майбутній пошук роботи. І тут зовсім не обов’язково шукати яка мова програмування найлегша для вивчення початківцю.

 1. Мобільні додатки

 2. Все частіше і частіше причина навчання програмуванню – бажання створювати додатки для мобільних систем, таких як Android, iOS або Windows Phone. І вибір того, яку мову програмування вчити в першу чергу тут визначається мобільною платформою, для якої ми хочемо створювати додатки.

  • Якщо ви хочете запрограмувати iOS, вам потрібно знати Objective-C (тобто розширення мови C);
  • однак, якщо ви хочете створювати додатки для Android, то мова JAVA буде хорошим вибором;
  • для програмування додатків на Windows Phone потрібне знання C #.
 3. Настільні додатки

 4. Бажання писати програми (або так звані настільні додатки для настільних систем), ймовірно, є однією з найбільш поширених причин, з яких починається вивчення мови програмування. Найпопулярніші мови серед програмістів настільних додатків – це C ++ і C #. І саме з вивчення цих мов потрібно починати в першу чергу.

  Яку мову программування вивчати в першу чергу?

  C ++ – це мова, створена в 80-х роках минулого століття на основі популярного мови C. Основним бажанням було поліпшити C додатковими функціональними можливостями, такими як об’єктна орієнтованість. Характерними поняттями C ++ є класи, поліморфізм або успадкування. C ++ – це мова, яка дуже часто використовується для створення комп’ютерних ігор, драйверів, таких програм, як Photoshop або Winamp, або навіть веб-браузерів, таких як Firefox або Chrome.

  У свою чергу, C # є об’єктно-орієнтованою мовою програмування, який створила Microsoft на основі C ++. Ця мова працює в середовищі .Net Framework, що встановлене в системі Windows. У своєму синтаксисі C # дуже схожий на мову JAVA, що згадана раніше. Мова C # використовується для створення комп’ютерних ігор, операційних систем або веб-додатків на основі платформи asp.net.

  Обидві мови є одними з найбільш рекомендованих через їх величезне використання і універсальність. Розуміння правил програмування як на C ++, так і на C # дозволяє практично без проблем переходити і програмувати на будь-якій іншій мові.

 5. Веб сайти

 6. Розробка сайту в даний час є дуже складним процесом, який включає в себе використання багатьох технологій. На додаток до мови HTML (мова розмітки), що використовується для створення структури сайту або мови CSS (каскадних таблиць стилів), що використовується для визначення зовнішнього вигляду сторінки, найбільш популярними мовами програмування в області веб-розробки, є, серед інших, PHP і JavaScript.

  PHP – це мова, яка використовується для створення складних динамічних веб-сайтів, тобто тих, які спілкуються з базами даних. Ця мова має дуже багату документацію; в Інтернеті ви можете знайти рішення практично будь-якої проблеми, пов’язаної з використанням PHP.

  JavaScript, в свою чергу, є мовою програмування, яка найчастіше використовується для створення скриптів на веб-сайтах. Використовуючи JavaScript, ми можемо перевірити правильність даних в формах, відобразити повідомлення, створити навігацію на веб-сайті, створити різні типи галерей і т. п.

 7. Вбудовані системи

 8. Створення вбудованих систем, програмування мікропроцесорів і мікроконтролерів – це IT-галузі, які стають все більш популярними день за днем. Вбудовані системи – це свого роду комп’ютерні системи, що призначені для виконання конкретного завдання. В даний час ви можете зустріти їх майже всюди: від усіх видів побутової техніки та електроніки до найскладніших промислових машин.

  Програмування таких систем найчастіше виконується з використанням JAVA, C / C ++ і C #. Найпопулярніші платформи для початківців – Arduino і Raspberry Pi. Використання програмних платформ обмежена тільки уявою. У відео нижче ви можете побачити використання Arduino для створення робота, який виявляє перешкоди.

Вибираємо мову для вивчення програмування з нуля – відео

Таким чином, вибір мови програмування, яку краще починати вивчати першою – непросте завдання. Зрозуміло, знання основ вибраної мови не дозволить вам відразу створювати складні програми. Безсумнівно, що створення систем або ігор є областю просунутих програмістів, які часто працюють у великих командах.

Також варто пам’ятати, що однозначна вказати на правильний спосіб навчання програмуванню складно, але й це не найголовніше.

Починаючи свій шлях в програмуванні, варто подумати про те, що саме є вашою метою, а потім послідовно домагатися її.